O PROJEKTU “STUDIJE RODA U SELU I POLJOPRIVREDI”


Otvoreno, demokratsko, zdravo društvo konstituisano prema osnovnim postulatima evropskih vrednosti i socijalne pravde podrazumeva prepoznavanje rodnog režima i osnovnih pretpostavki rodne ravnopravnosti koji se ogledaju u jednakim mogućnostima u ostvarivanju bilo kojeg aspekta ljudskih prava kako za žene tako i za muškarce.

Savremeno srpsko društvo suočava se sa velikim društvenim promenama, pogotovo promenama ruralnih prostora i traga za ključem koji bi pokrenuo (unutrašnji) mehanizam razvoja. Srpsko selo se suočava sa ekonomskim, demografskim, društvenim problemima. U selu kojem preti da izgubi svoju ruralnost, bilo utapanjem u urbani prostor koji se širi na račun ruralnog, bilo poništavanjem sopstvene vitalnosti, jedan od bazičnih zahteva jeste revitalizacija socijalnog života i ruralne ekonomije. U skladu sa (neo)endogenim modelom ruralnog razvoja, kao i participativnim pristupom u njegovom planiranju, savremena istraživanja razvojnih potencijala polaze od analize ljudskog kapitala. Rodna paradigma ruralnog razvoja, podrazumeva sagledavanje svih javnih i privatnih ruralnih odnosa i procesa kroz posmatranje roda kao društvenog konstrukta a ne biološke datosti. Uloga seoskih žena u razvoju lokalnih seoskih zajednica u ovom slučaju posmatra se kroz prizmu njenih uloga i sagledavanja sa kojim se problemima i ograničenjima ova društvena grupa susreće. Srpsko selo je tradicionalmo imalo patrijahalne rodne uloge i identitete koji su podrazumevali ženski inferiornost u odnosu na muškarce. U društvu u tranciziji u savremenom srpskom selu imamo prisutne različite rodne režime u promenama i različite rodne identitete na čije kreiranje utiču specifični društveno-ekonomski položaji žena i muškaraca, njihov radni status i stabilnost, generacijska i nacionalna pripadnost.

Žan Mone modul “Studije roda u selu i poljoprivredi” akreditovan je kao izborni predmet na četvrtoj godini osnovnih akademskih studija na smeru Agroekonomija na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.

Modul studentima pruža osnovna iznanja iz oblasti:

  • Društvene konstrukcije roda
  • Doprinosi i izazovi feminističkih teorija
  • Rod u tranziciji i tranzicija roda
  • Porodični rodni režim
  • Rodni identiteti u poljoprivredi
  • Rod i obrazovanje
  • Rod i jezik
  • Rodni stereotipi i stigmatizacija
  • Promene rodnih struktura i pravne rodne regulative
  • Rodna paradigma ruralnog razvoja

Osnovni ciljevi ovog nastavnog modula su upoznavanje studenata sa ulogom i značajem rodne paradigme u procesima ruralnog i agrarnog razvoja, prepoznavnje rodnog režima u različitim ruralnim društvenim procesima i odnosima, upoznavanje sa pojmom rodne neravnopravnosti, razvijanje kritičkog promišljanja i mogućnosti prepoznavanja različitih oblika rodne neravnopravnosti i diskriminacije. Sledeći važan cilj je razvijanje kod studenata kritičke svesti o rodnoj paradigmi ruralnog razvoja, shvatanja značaja prepoznavanja rodnosti kao društvene grupe koja ima slične/zajedničke pozicije interese, vrednosti i potrebe, mogućnost organizovanja, artikulacije i samoidentifikacije kao veoma bitnog faktora osnaživanja žena na selu.

Žan Mone projekat “Studije roda u selu i poljoprivredi” se realizuje na Departmanu za ekonomiku poljoprivrede i sociologiju sela na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.

Rukovodilac projekta je doc. dr Marica Petrović, docent za užu naučnu oblast sociologija na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.

Članovi tima na projektu su, pored rukovodioca projekta, doc. dr Danica Glavaš – Trbić, docent, doc. dr Bojana Komaromi, docent, doc. dr Mirela Tomaš Simin, docent i prof. dr Dejan Janković, redovni profesor.

Period realizacije Žan Mone projekta “Studije roda u selu i poljoprivredi” je 01. februar 2022 – 31. januar 2025. godine.